Cykl TCM - Pora Dojo - Przemiana Ziemi i Nasze Centrum - Goodie Foodie

Cykl TCM – Pora Dojo – Przemiana Ziemi i Nasze Centrum

Przemiana Ziemi występuje w chińskim kalendarzu pomiędzy porami roku i trwa zawsze 18 dni. Dojo po zimie rozpoczyna się 26 stycznia.

W porach roku charakter przemiany Ziemi najbardziej oddaje Babie Lato, czas żniw i zbiorów, czyli czas spokojnej pełni w przyrodzie. Różne jakości dominują w każdym z Dojo, a w diecie zawsze kierujemy się porą roku i pogodą za oknem.Każda z Pięciu Przemian ma przyporządkowane konkretne narządy, w przypadku Ziemi są to Śledziona i Żołądek. Kolorem przemiany Ziemi jest żółty, brązowy, pomarańczowy.

Generalna zasada jest taka, ze w danej porze roku, czyli Przemianie warto zadbać o przyporządkowane jej narządy i w danej porze roku, do której one należą mogą ujawnić swoje osłabienie. Czyli narządy, które mamy słabsze mogą dawać dolegliwości w porze roku, do której należą. Wtedy to wyraźny znak, ze warto się o nie zatroszczyć.

Natomiast troszczenie się o narządy danej przemiany w ich porze roku jest wyrazem podejścia profilaktycznego, które jest podstawą w medycynie chińskiej. Nie czekać na chorobę, tylko jej zapobiegać.

W dobrym trawieniu nasza siła 

W organizmie człowieka Ziemia to nasze Centrum, to Śledziona i Żołądek, czyli nasze podstawowe narządy trawienne. W TCM mówiąc o Śledzionie często mamy na myśli cały układ pokarmowy łącznie z wątrobą i pęcherzykiem żółciowym. W historii TCM była tzw. Szkoła Środka, lekarze tej szkoły twierdzili, ze przyczyną wszelkich zaburzeń w ciele jest nieprawidłowa praca Środkowego Ogrzewacza, a leczenie większości chorób następuje przez jego uzdrowienie.

Dobra kondycja układu pokarmowego, czyli silna Ziemia jest w TCM zawsze podstawa dobrych rokowań w leczeniu, nawet w przypadku poważnych chorób.

Zadbaj o swoje Centrum – trzy podstawowe zasady 

Podstawową i zarazem najważniejszą zasada dbania o Środkowy Ogrzewacz jest utrzymywanie go w ciepłe. Bez ciepła trawienie nie może prawidłowo przebiegać. Zgodnie z powiedzeniem – jeśli Ty nie gotujesz to musi gotować twój żołądek – w medycynie chińskiej, podobnie jak w wielu innych tradycyjnych systemach medycznych, zaleca się, aby odżywianie opierało się na gotowanym jedzeniu i piciu. Surowe i zimne jedzenie jest trudne do strawienia i wymaga większego nakładu energii.

Drugim równie ważnym zaleceniem dotyczącym dobrej kondycji naszego Centrum jest to, aby głównym  posiłkiem w ciagu dnia było ciepłe, gotowane śniadanie. Żołądek i Śledziona rano maja najwięcej energii, Żołądek miedzy 7-9 rano, a Śledziona miedzy 9-11. Zjedzenie w tym czasie ciepłego, wartościowego posiłku to zastrzyk energii na cały dzień i wpływa na dobre samopoczucie. Wieczorem miedzy 19-21 Żołądek ma najmniej energii w ciagu doby, natomiast Śledziona miedzy 21-23. Stąd prosty wniosek, ze kolacja powinna być najlżejszym posiłkiem w ciagu dnia i najlepiej zjeść ją jak najwcześniej do 18. Pózniej szansa na strawienie jest mniejsza, jedna z konsekwencji późnych i obfitych kolacji są problemy ze snem, a kolejną brak apetytu na śniadanie i tak koło się zamyka…

Trzecia podstawowa zasada wynika z tego, ze Żołądek jest narządem Yang. Narządy Yang nazywa się pustymi, aby dobrze wypełniały swoje zadania powinny być przeważnie puste. Dla żołądka częste podjadanie, nawet najbardziej zdrowych i ekologicznych przekąsek jest obciążające i osłabia jego energię Qi. Wyraźne ok. 3 h przerwy miedzy posiłkami wspierają Żołądek. Z kolei dla Śledziony bardzo ważna jest regularność posiłków i niedopuszczanie do zbyt długich przerw miedzy posiłkami i przegładzanie się. Ważne dla wspierania Centrum jest znalezienie równowagi w tym aspekcie.

Silne Centrum

O sile i prawidłowej pracy narządów Ziemi – Śledziony i Żołądka świadczą m.in. dobry apetyt i prawidłowe odczuwanie głodu. Oznacza to, ze przed głównymi posiłkami odczuwamy głód i wiemy, co mielibyśmy ochotę zjeść. A w szerszym znaczeniu jest to równoznaczne z apetytem na życie, z gotowością i zdolnością przyjmowania od świata.

Produkty szczególnie wspierające narządy przemiany Ziemi to: dynia, marchew, batat, soczewica pomarańczowa i brązowa, ciecierzyca, kasza jaglana, kasza kukurydziana, ryż, wołowina, cielęcina, karp, węgorz.

Dobre nawyki wspierające narządy przemiany Ziemi to:

 1. Ciepłe, gotowane jedzenie, przede wszystkim śniadania.
 2. Lekkie kolacje i niezbyt późne, optymalnie gdy najpóźniej o 18. A jeśli nie udaje się jeść ich wcześnie to warto starać się jeść o tej samej porze. Regularne posiłki są bardzo ważne dla Śledziony.
 3. Wyraźne przerwy miedzy posiłkami, min 3 godziny. Nie podjadanie między posiłkami, bo Żołądek jest narządem Yang, więc powinien bywać pusty. 🙂
 4. Unikanie dań mącznych, chleba, makaronu po południu i wieczorem.
 5. Umiarkowane spożycie cukru i nabiału.
 6. Nie popijanie w trakcie posiłku, szczególnie zimnych napojów. Zimne napoje są niewskazane także tuż przed i po posiłku. Trawienie odbywa się w temperaturze ciała.
 7. Unikanie nadmiaru potraw pikantnych w smaku – to ważne dla Żołądka.
 8. Ruch wspiera prace Śledziony, warto pójść na spacer po posiłku, szczególnie gdy ktoś prowadzi siedzący tryb życia.
 9. Troski, zamartwianie, analizowanie, rozpamiętywanie obciążają narządy Ziemi.

W kolejnym artykule napiszę o sztuce równoważnia diety wspierającej narządy przemiany Ziemi i o idealnej do tego tradycyjnej potrawie leczniczej – congee.

Autor: Katarzyna Jaszczyk-Górska (dyplomowany dietetyk wg Tradycyjnej Medycyny Chińskiej)

Kategorie:

Najnowsze artykuły:

alt

Dobre menu w diecie – dlaczego jest kluczem do sukcesu?

07.08.2023

alt

Dieta na obniżenie cholesterolu – co warto jeść?

19.09.2022

alt

Dieta w insulinooporności

19.09.2022

alt

Detoks w Tradycyjnej Medycynie Chinskiej czyli alternatywa dla diet owocowo-warzywnych i sokowych

11.08.2022

alt

Jak oczyścić organizm z toksyn? Na czym polega detoksykacja organizmu?

08.08.2022

1. Wybierz dietę

Dieta
Optymalna

Dieta Optymalna

Dieta Optymalna to dieta zrównoważona, która opiera się na ciepłych, lekkostrawnych posiłkach gotowanych zgodnie z porami roku i w oparciu o stare tradycje, w tym zasady Dietetyki według Tradycyjnej. Medycy Chińskiej.

2. Kalorie

icon
1400
 • 1400
 • 1800
 • 2000

3. Ilość

Wybierz dzienną ilość posiłków

3

4. Ilość dni

Wybierz ile dni

30

77 zł/d

77 zł/total