CYKL TCM - WIOSENNY DETOKS - Goodie Foodie

CYKL TCM – WIOSENNY DETOKS

Jak, kiedy i dlaczego przeprowadzić wiosenną kurację oczyszczającą?

Wiosenne kuracje oczyszczające są obecne w wielu tradycjach i są bardzo ważnym elementem profilaktyki zdrowia. Oczyszczanie wiosną jest dużym wsparciem dla organizmu, bo o tej porze roku organizm w naturalny sposób dąży do oczyszczenia, pozbycia się nadmiarów po zimie, a więc przeprowadzając w tym czasie kurację oczyszczającą wspieramy organizm, odciążamy go, pozwalamy mu zrobić wiosenne porządki.

Czas na pograniczu zimy i wiosny koresponduje też z mniejszą dostępnością produktów. Warto zdawać sobie z tego sprawę, że w naszej tradycji post poprzedzający Wielkanoc był w dużej mierze zupełnie naturalnym czasem prostego, uboższego jedzenia. Teraz żyjemy w czasach obfitości i dostępności większości produktów przez cały rok, więc to do nas należy decyzja o tym, aby podążać za tym, co w naturze i aby korzystać z mądrości tradycji.

Dlaczego kuracja wiosenna jest tak ważna dla zdrowia?

Zima jest porą Yin, wiec Yang Qi naszego ciała jest schowane w środku, dlatego temperatura wewnątrz ciała wzrasta. Gdy na zewnątrz panuje zimno, ciało „zamyka drzwi”, czyli pory skóry, aby nie wpuścić go do środka, co sprawia, że zimą mniej się pocimy. Natomiast my przestraszeni zimowymi chłodami przestawiamy się zimą na bardziej rozgrzewające dania, z rozgrzewającymi przyprawami i pijemy rozgrzewające napoje, alkohole.

zobacz także: Dieta na wiosnę? Poradnik o tym jak prawidłowo przygotować jadłospis na tę porę roku

Zimą jest tendencja do przesady z produktami rozgrzewającymi, a szczególnie z ciepłymi i gorącymi przyprawami, dlatego po kilku miesiącach zimy w naszym ciele może zgromadzić się nadmiar gorąca. Sprzyja temu także to, że zimą mamy mniej  ruchu, i większą skłonność do dogadzania sobie słodyczami i innymi smakołykami, bo więcej przebywamy w domu, tym bardziej teraz w czasie pandemii. A więc oprócz przesady z rozgrzewającymi przyprawami jest też tendencja do nadmiernej ilości jedzenia, a także nadmiernej konsumpcji słodyczy,  przekąsek, alkoholu, obfitych kolacji.

Kuracja wiosenna jest ważna dla wszystkich, ale jedni potrzebują jej bardziej niż inni ze względu na swoją konstytucję, styl odżywiania i życia. Zmęczenie, ociężałość, brak energii, zatkane zatoki są wystarczającymi sygnałami, że kuracja wiosenna wsparłaby organizm w powrocie do równowagi.

Detoks latem

Jak oczyścić organizm z toksyn

Jakich efektów można spodziewać się po wiosennej kuracji?

Działanie części składników kuracji skupia się na oczyszczaniu układu pokarmowego ze złogów, toksyn, śluzu, gorąca, część z nich rozpuszcza nagromadzenia w ciele, co zapobiega tworzeniu się guzów, zatykaniu naczyń krwionośnych, chroni tym samym serce i mózg, a część wspiera narządy przemiany Drzewa, czyli Wątrobę i Pęcherzyk Żółciowy, które wiosną potrzebują naszej troski.

Działanie kuracji na układ pokarmowy pozwala także zregenerować się florze bakteryjnej, co jest bardzo istotne dla zdrowia, bo to nasza domowa apteczka. Żadne probiotyki dostarczane organizmowi z zewnątrz jako suplementy nie zastąpią naszej własnej flory.

 

W wyniku procesu oczyszczenia możemy spodziewać się pozytywnych efektów jeśli chodzi o:

 • poprawę stanu skóry, 
 • wyraźny przypływ sił witalnych, 
 • przejrzystość umysłu, lepszą koncentrację, 
 • pozbycie się dolegliwości trawiennych jak np. wzdęcia, zgaga,
 • uregulowanie wypróżnień, 
 • utratę zbędnych kilogramów, 
 • oczyszczenie zatok, 
 • zmniejszenie lub ustąpienie bólu w stawach, 
 • poprawę u osób ze stanami depresyjnymi – obecność śluzu pogarsza sytuację, 
 • kuracja odblokowuje też Wątrobę, a tym samym związaną z nią kreatywność i to też wiele osób odbiera jako wyraźnie odczuwalny przypływ sił witalnych. 

 

Kuracja jest też okazją do przyjrzenia się i zweryfikowania swoich nawyków żywieniowych. 

Wybierzmy czas, w którym stać nas na uważność i wygospodarowanie czasu dla siebie. W pędzie i stresie jemy zdecydowanie mniej uważnie. A kuracja jest wspaniałą okazją do obserwacji jak czujemy się po jedzeniu i jak to się zmienia. W czasie kuracji odpoczywamy sobie od pewnych produktów, jak: mąka, cukier, białko zwierzęce, kawa, alkohol i warto potem zaobserwować własne samopoczucie, gdy zaczynamy do nich wracać.

Może warto coś zmienić na stałe? U wielu osób kuracja działa jak reset i powrót do dobrych nawyków żywieniowych i dobrego samopoczucia.

Zobacz także: Dieta Warzywna – co warto o niej wiedzieć?

Na czym polega kuracja wiosenna?

Gdyby przyjrzeć się ziołom zalecanym w wiosennych postach w wielu tradycjach to wskazują one na ochładzanie ciała, wyprowadzanie z niego gorąca, śluzu, toksyn. W związku z tym, ze jesteśmy różni, potrzebujemy tego w różnym stopniu.

Jest kilka opcji do wyboru jeśli chodzi o sposób oczyszczenia organizmu. Nie wszystkie są dobre dla każdego. W ostatnich latach popularne stały się diety sokowe i surowe. Z punktu widzenia TCM takie kuracje nie są dobre dla każdego, dla osób o zimnej konstytucji są wręcz przeciwwskazane. Takie kuracje mogą przeprowadzić osoby o konstytucji Yang – są to osoby dynamiczne, o mocnej budowie ciała, zawsze jest im ciepło, a wręcz gorąco, kuracje sokowe i surowe można zalecić takim osobom,  szczególnie jeśli jedzą na codzień mięso, piją alkohol, jadają dużo pikantnych przypraw. Natomiast nie będzie to dobra kuracja dla osób, które są wege, łatwo marzną, mają blade usta i nie mają nadmiaru sił witalnych.

Kuracja składająca się z surowych warzyw i soków jest kuracją zasadową na sposób Yin, natomiast proponowany przeze mnie we współpracy z Goodie Foodie Wiosenny Detoks jest kuracją zasadową na sposób Yang i to będzie bezpieczna opcja dla osób o różnych konstytucjach, a dla osób, które mają słabsze Yang, chłodniejsze konstytucje, niedobory w ciele jest to opcja zalecana.  

Wiedza z TCM umożliwia przeprowadzenie zrównoważonej kuracji warzywno- zbożowej z fasolkami leczniczymi, która nie wiąże się z tak dużymi wyzwaniami energetycznymi jak to jest w przypadku surowego detoksu, a co za tym idzie energetycznym obciążeniem dla organizmu, jest natomiast jakościową zmianą  diety w oparciu o produkty, które wspierają organizm w przeprowadzeniu wiosennych porządków.

Wykorzystując wiedzę z zakresu TCM opracowałam 12-dniową kurację, która bazuje na produktach wspierających organizm w jego naturalnym o tej porze roku dążeniu do pozbycia się nadmiarów – złogów, śluzu, toksyn, gorąca. Kuracja bazuje na ryżu pełnoziarnistym i kaszy jaglanej, dwóch leczniczych fasolkach, wybranych warzywach i dodatkach, które robią istotną różnicę. Różnicę robi także to, jakie posiłki jemy o jakiej porze.

Zapraszam też do konsultacji indywidualnych. Do konsultacji zachęcam przede wszystkim osoby z przewlekłymi problemami zdrowotnymi takimi jak – problemy skórne, alergie, zapalenia zatok, alergie wiosenne, związane z układem pokarmowym.

Przeczytaj u nas: Jak schudnąć w sposób bezpieczny dla zdrowia?

Kiedy jest najlepszy czas na przeprowadzenie kuracji oczyszczającej?

Wiele osób przeprowadza detoksy przez cały rok. Z punktu widzenia TCM nie jest to korzystne. Zgodnie z zasadami TCM kuracje oczyszczające powinno się  przeprowadzać w czasie, gdy Yin i Yang są w stanie względnej równowagi tzn. nie zimą, gdy panuje Yin ani nie latem, gdy panuje Yang, a wiosną, którą w TCM nazywamy porą Małego Yang i jesienią, która jest porą  Małego Yin.

Dobrym terminem na rozpoczęcie kuracji jest czas w okolicy przesilenia wiosennego, czyli koniec marca, a jesienią czas przesilenia jesiennego, czyli koniec września, jednak zawsze trzeba brać pod uwagę pogodę i ewentualnie przesunąć kurację. W czasie kuracji nie powinno być ani zbyt ciepło ani zbyt zimno. Ponieważ w ostatnich latach obserwujemy u nas powrót zimy w marcu dlatego sugeruję przesunięcie kuracji wiosennej na kwiecień.

Z Goodie Foodie proponujemy Wiosenny Detoks w terminie od połowy kwietnia do końca czerwca, oznacza to w praktyce, że do połowy czerwca można zamawiać dietę Wiosenny Detoks.

Dieta pudełkowa detoks – idealny sposób zdrowie i dobre samopoczucie

 

Autor: Katarzyna Jaszczyk-Górska (dyplomowany dietetyk wg Tradycyjnej Medycyny Chińskiej)

Kategorie:

Najnowsze artykuły:

alt

Dobre menu w diecie – dlaczego jest kluczem do sukcesu?

07.08.2023

alt

Dieta na obniżenie cholesterolu – co warto jeść?

19.09.2022

alt

Dieta w insulinooporności

19.09.2022

alt

Detoks w Tradycyjnej Medycynie Chinskiej czyli alternatywa dla diet owocowo-warzywnych i sokowych

11.08.2022

alt

Jak oczyścić organizm z toksyn? Na czym polega detoksykacja organizmu?

08.08.2022

1. Wybierz dietę

Dieta
Optymalna

Dieta Optymalna

Dieta Optymalna to dieta zrównoważona, która opiera się na ciepłych, lekkostrawnych posiłkach gotowanych zgodnie z porami roku i w oparciu o stare tradycje, w tym zasady Dietetyki według Tradycyjnej. Medycy Chińskiej.

2. Kalorie

icon
1400
 • 1400
 • 1800
 • 2000

3. Ilość

Wybierz dzienną ilość posiłków

3

4. Ilość dni

Wybierz ile dni

30

77 zł/d

77 zł/total