Cykl TCM - WIOSNA cz.II - Przemiana Drzewa i jej narządy - Wątroba i Pęcherzyk Żółciowy - Goodie Foodie

Cykl TCM – WIOSNA cz.II – Przemiana Drzewa i jej narządy – Wątroba i Pęcherzyk Żółciowy

W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej Wątroba jest związana z kreatywnością, spontanicznością, wzrostem, dążeniem do rozwoju i elastycznością. Jak wszystko, co rośnie, nie lubi być ograniczana, potrzebuje przestrzeni i swobody, natomiast źle znosi nacisk i presję.

Pęcherzyk żółciowy odpowiada za zdolność do podejmowania decyzji i siłę przebicia, co jest niezbędne, aby nasze pragnienie rozwoju i wyrażenia siebie mogło się urzeczywistnić. Osoby, które łatwo się irytują i wybuchają złością mają napiętą wątrobę lub pęcherzyk, co wynika z frustracji, poczucia braku swobody i możliwości realizacji swoich dążeń.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że czasem to osłabione, niezrównoważone narządy powodują zaburzenia emocjonalne, a czasem odwrotnie nadmiar lub niewyrażenie emocji przez dłuższy czas zaburza w końcu pracę narządów.  Złość jest emocją typu yang, kieruje energię mocno w górę i w efekcie wytwarza dużo gorąca.

Przeczytaj także:

Lekarstwem dla przegrzanej wątroby czy pęcherzyka będą ochładzające warzywa: seler, biała rzodkiew, brokuły, cukinia, kapusta pekińska, kiełki, rukola cykoria, radicchio, a ze zbóż ryż i jęczmień.

Z kolei pikantne i smażone potrawy, czosnek, duże ilości mięsa i alkoholu nasilają ten stan, a czasem to właśnie taka dieta jest przyczyną gorąca w Wątrobie.

Są też osoby, które powstrzymują wyrażanie złości, gniewu. Ten pozorny spokój kryje za sobą frustrację, która blokuje przepływ energii w Wątrobie. Emocje zarówno wyrażane jak i niewyrażane  powodują te same konsekwencje w ciele. Skutki mogą być poważne jako, że Wątroba odpowiada za swobodny przepływ Qi – energii w całym ciele. Jeśli sytuacja jest przewlekła to prędzej czy później zakłóci pracę pozostałych narządów. Dlatego warto zrobić wiosenne porządki z emocjami i zastanowić się, co możemy zrobić, aby odciążyć i odprężyć Wątrobę. Lżejsza dieta na wiosnę także będzie tu wsparciem.

Zastój Qi, czyli zablokowanie przepływu energii może dotyczyć Pęcherzyka Żółciowego, Wątroby lub obu narządów i w różny sposób się to przejawia. Przyczyny takiego zablokowania to przede wszystkim: frustracja, poczucie niespełnienia, oczekiwania. Na zastój Qi w Pęcherzyku podatne są osoby, które lubią mieć wszystko pod kontrolą. Osoby, które dużo myślą, przemyśliwują wszystko na wszelkie sposoby, analizują też łatwo popadają w stan zastoju.

Jak możemy wspierać Wątrobę i Pęcherzyk żółciowy na co dzień:

– znaleźć swoje sposoby na wyrażenie swojej kreatywności i praktykowanie ich (wszystko, co przynosi nam poczucie satysfakcji i spełnienia, ruch),

– sen – odpowiednia jego ilość i wczesne chodzenie spać ok. 22. Pęcherzyk ma swoje maximum energetyczne między 23-1 i osoby, które wtedy się rozkręcają warto, aby kładły się wcześniej spać,

– leżenie 20 minut między 13, a 15 – to czas minimum energetycznego Wątroby, jeśli czujemy o tej porze spadek energii lub pieką nas oczy to położenie się na 20 minut będzie wspierało Wątrobę, warto sprobować, aby poczuć  różnicę,

– znalezienie dla siebie formy relaksu i praktykowanie jej,

– praca nad „ odpuszczaniem” kontroli – to ulga dla pęcherzyka żółciowego,

– ograniczenie presji czasu, stresu, napięcia – kolejny prezent dla pęcherzyka żółciowego.

Na zakończenie dobra informacja – radość jest emocją, która równoważy wszystkie pozostałe, więc warto zadbać, aby była obecna na co dzień w Twoim życiu!

Sprawiaj sobie codziennie drobne przyjemności. Jeśli nie możesz odnaleźć radości w swoim życiu, wokół siebie, wyjdź na łąkę, do lasu – tam wiosną na pewno usłyszysz i zauważysz mnóstwo przejawów radości! Przypomnisz sobie, że jesteś częścią natury i podlegasz jej prawom.

W kolejnym artykule wiosennym napiszę o kuracjach oczyszczających z punktu widzenia medycyny chińskiej.

Autor: Katarzyna Jaszczyk-Górska (dyplomowany dietetyk wg Tradycyjnej Medycyny Chińskiej)

Kategorie:

Najnowsze artykuły:

alt

Dobre menu w diecie – dlaczego jest kluczem do sukcesu?

07.08.2023

alt

Dieta na obniżenie cholesterolu – co warto jeść?

19.09.2022

alt

Dieta w insulinooporności

19.09.2022

alt

Detoks w Tradycyjnej Medycynie Chinskiej czyli alternatywa dla diet owocowo-warzywnych i sokowych

11.08.2022

alt

Jak oczyścić organizm z toksyn? Na czym polega detoksykacja organizmu?

08.08.2022

1. Wybierz dietę

Dieta
Optymalna

Dieta Optymalna

Dieta Optymalna to dieta zrównoważona, która opiera się na ciepłych, lekkostrawnych posiłkach gotowanych zgodnie z porami roku i w oparciu o stare tradycje, w tym zasady Dietetyki według Tradycyjnej. Medycy Chińskiej.

2. Kalorie

icon
1400
  • 1400
  • 1800
  • 2000

3. Ilość

Wybierz dzienną ilość posiłków

3

4. Ilość dni

Wybierz ile dni

30

77 zł/d

77 zł/total