Cykl TCM – WIOSNA cz.II – Przemiana Drzewa i jej narządy – Wątroba i Pęcherzyk Żółciowy
11.03.2021
W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej Wątroba jest związana z kreatywnością, spontanicznością, wzrostem, dążeniem do rozwoju i elastycznością. Jak wszystko, co rośnie, nie lubi być ograniczana, potrzebuje przestrzeni i swobody, natomiast źle znosi nacisk i presję.
Pęcherzyk żółciowy odpowiada za zdolność do podejmowania decyzji i siłę przebicia, co jest niezbędne, aby nasze pragnienie rozwoju i wyrażenia siebie mogło się urzeczywistnić. Osoby, które łatwo się irytują i wybuchają złością mają napiętą wątrobę lub pęcherzyk, co wynika z frustracji, poczucia braku swobody i możliwości realizacji swoich dążeń.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że czasem to osłabione, niezrównoważone narządy powodują zaburzenia emocjonalne, a czasem odwrotnie nadmiar lub niewyrażenie emocji przez dłuższy czas zaburza w końcu pracę narządów. Złość jest emocją typu yang, kieruje energię mocno w górę i w efekcie wytwarza dużo gorąca.
Przeczytaj także:
- Tycie w ciąży
- Dieta warzywna
- Dieta dla zabieganych – co jeść w pracy?
- Jak przytyć i zwiększyć masę mięśniową?
Lekarstwem dla przegrzanej wątroby czy pęcherzyka będą ochładzające warzywa: seler, biała rzodkiew, brokuły, cukinia, kapusta pekińska, kiełki, rukola cykoria, radicchio, a ze zbóż ryż i jęczmień.
Z kolei pikantne i smażone potrawy, czosnek, duże ilości mięsa i alkoholu nasilają ten stan, a czasem to właśnie taka dieta jest przyczyną gorąca w Wątrobie.
Są też osoby, które powstrzymują wyrażanie złości, gniewu. Ten pozorny spokój kryje za sobą frustrację, która blokuje przepływ energii w Wątrobie. Emocje zarówno wyrażane jak i niewyrażane powodują te same konsekwencje w ciele. Skutki mogą być poważne jako, że Wątroba odpowiada za swobodny przepływ Qi – energii w całym ciele. Jeśli sytuacja jest przewlekła to prędzej czy później zakłóci pracę pozostałych narządów. Dlatego warto zrobić wiosenne porządki z emocjami i zastanowić się, co możemy zrobić, aby odciążyć i odprężyć Wątrobę. Lżejsza dieta na wiosnę także będzie tu wsparciem.
Zastój Qi, czyli zablokowanie przepływu energii może dotyczyć Pęcherzyka Żółciowego, Wątroby lub obu narządów i w różny sposób się to przejawia. Przyczyny takiego zablokowania to przede wszystkim: frustracja, poczucie niespełnienia, oczekiwania. Na zastój Qi w Pęcherzyku podatne są osoby, które lubią mieć wszystko pod kontrolą. Osoby, które dużo myślą, przemyśliwują wszystko na wszelkie sposoby, analizują też łatwo popadają w stan zastoju.
Jak możemy wspierać Wątrobę i Pęcherzyk żółciowy na co dzień:
– znaleźć swoje sposoby na wyrażenie swojej kreatywności i praktykowanie ich (wszystko, co przynosi nam poczucie satysfakcji i spełnienia, ruch),
– sen – odpowiednia jego ilość i wczesne chodzenie spać ok. 22. Pęcherzyk ma swoje maximum energetyczne między 23-1 i osoby, które wtedy się rozkręcają warto, aby kładły się wcześniej spać,
– leżenie 20 minut między 13, a 15 – to czas minimum energetycznego Wątroby, jeśli czujemy o tej porze spadek energii lub pieką nas oczy to położenie się na 20 minut będzie wspierało Wątrobę, warto sprobować, aby poczuć różnicę,
– znalezienie dla siebie formy relaksu i praktykowanie jej,
– praca nad „ odpuszczaniem” kontroli – to ulga dla pęcherzyka żółciowego,
– ograniczenie presji czasu, stresu, napięcia – kolejny prezent dla pęcherzyka żółciowego.
Na zakończenie dobra informacja – radość jest emocją, która równoważy wszystkie pozostałe, więc warto zadbać, aby była obecna na co dzień w Twoim życiu!
Sprawiaj sobie codziennie drobne przyjemności. Jeśli nie możesz odnaleźć radości w swoim życiu, wokół siebie, wyjdź na łąkę, do lasu – tam wiosną na pewno usłyszysz i zauważysz mnóstwo przejawów radości! Przypomnisz sobie, że jesteś częścią natury i podlegasz jej prawom.
W kolejnym artykule wiosennym napiszę o kuracjach oczyszczających z punktu widzenia medycyny chińskiej.
Autor: Katarzyna Jaszczyk-Górska (dyplomowany dietetyk wg Tradycyjnej Medycyny Chińskiej)
Autor: goodiefoodie
Kategorie:
- aktualności Goodie Foodie (25)
- Jak się zdrowo odżywiać? (14)
- Jeśli jesteś przyszłą mamą lub mamą karmiącą (5)
- Jeśli Twoim celem jest schudnąć (9)
- Kobieta (14)
- Mężczyzna (10)
- Naturalne przepisy na zdrowie i odporność (13)
- Okiem dietetyka wg Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (15)
- Porady dla aktywny sportowo (6)
- Superbohaterzy - wsparcie dla Twojego zdrowia (6)
- Zdrowie i odżywianie (23)
- Zdrowy styl życia (11)
Ile to kosztuje?
1. Wybierz dietę
Dieta
Optymalna
Dieta Optymalna to dieta zrównoważona, która opiera się na ciepłych, lekkostrawnych posiłkach gotowanych zgodnie z porami roku i w oparciu o stare tradycje, w tym zasady Dietetyki według Tradycyjnej. Medycy Chińskiej.
2. Kalorie
- 1400
- 1800
- 2000
77 zł/d
77 zł/total