Weganizm i wegetarianizm – zdrowy styl życia, chwilowa moda czy może rosnący trend?
06.02.2022
Coraz częściej słyszy się o wegetarianizmie. W dzisiejszych czasach to nie tylko dieta, ale również styl życia. Można zauważyć, że coraz więcej osób z naszego otoczenia postanawia ograniczyć mięso w swoim jadłospisie. Niektórzy stawiają krok dalej i całkowicie rezygnują z produktów pochodzenia zwierzęcego. Ale czy wegetarianizm nie łączy się z różnego rodzaju niedoborami? Skąd wziąć w takiej diecie białko, skoro nie znajduje się w niej mięso?
Wegetarianizm nie jest jeden! Istnieją jego różne rodzaje
Niewiele osób jest świadomych tego, że wegetarianizm posiada prawie dziesięć różnych diet, a samych wegetarian można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich, to osoby, które nie jedzą mięsa i czasami rezygnują z produktów odzwierzęcych – wtedy jest to weganizm. Drugą grupę tworzą tzw. pseudo-wegetarianie, czyli ludzie spożywający wybrane rodzaje mięsa.
Jak wcześniej zostało już to wspomniane, dieta wegetariańska nie jedno ma imię:
- Laktoowowegetarianizm (owolaktarianizm) – to rezygnacja z potraw mięsnych, ale można jeść jajka i nabiał.
- Laktowegetarianizm – odmiana wegetarianizmu polegająca na spożywaniu produktów roślinnych oraz mleka i jego przetworów.
- Owowegetarianizm – dozwolone jest spożycie jaj i produkty roślinne.
- Weganizm (ścisły wegetarianizm) – jest to jedna najbardziej restrykcyjnych odmian. Polega na wykluczeniu wszystkich pokarmów odzwierzęcych.
- Witarianizm – możliwość spożywania wyłącznie produktów świeżych. Jest to jednocześnie odrzucenie gotowanych potraw. Charakterystyczna jest tu rezygnacja z napojów takich jak kawa i herbata.
- Frutarianizm – najbardziej zaostrzona forma wegetarianizmu. Oprócz mięsa i produktów odzwierzęcych, Frutarianie nie jedzą także żadnych owoców i warzyw, których zerwanie groziłoby uśmierceniem rośliny.
- Liquidarianizm – spożywanie tego co Witarianie, jednak tylko w postaci soku.
- Sprautarianizm – spożywanie głównie kiełków (m.in. nasiona zbóż, roślin, warzyw).
Współczesne rodzaje wegetarianizmu
Wraz z rosnącym zainteresowaniem na temat wegetarianizmu pojawiło się więcej jej współczesnych odmian. Zdania na ich temat są podzielone, Czasem nazywa się je dietami pseudowegetariańskimi ze względu na to, że nie spełniają podstawowych założeń tej diety, czyli wykluczenia mięsa.
Fleksitarianizm
Nazwa tej diety idealnie oddaje jej charakter – fleksi oznacza elastyczny. Jest to jedna ze współczesnych odmian diety wegetariańskiej, która stosowana jest przez osoby świadome jej walorów zdrowotnych, jednak nie są w pełni gotowe na całkowitą rezygnacja z mięsa, ryb i owoców morza. Dlatego od czasu do czasu jedzą wspomniane produkty.
Pollowegetarianizm
Przeznaczona dla osób, które chcą odrzucić tylko czerwone mięso. Dopuszcza się jedzenie drobiu.
Pescowegetarianizm (ichtiwegetarianizm)
Ta odmiana diety polega na wyeliminowanie wszystkich rodzajów mięs. Dozwolone jest natomiast jedzenie ryb oraz ich wszelkich przetworów.
Zalety i wady diety wegetariańskiej
Wśród zalet wegetarianizmu możemy wyróżnić niską zawartość cholesterolu oraz nasyconych kwasów tłuszczowych. W diecie ograniczona jest również ilość tłuszczu i soli. Wegetarianizm zawiera zwiększoną ilość składników mineralnych i błonnika. Dzięki spożywaniu warzyw i owoców dostarczamy organizmowi wielu witamin. Dodatkowo wypełniona jest ona w rośliny strączkowe (fasola, soczewica), będące znakomitym źródłem białka oraz witaminy B.
Główna wadą może być ryzyko niedoboru wielu mikro i makroskładników np. białka, witaminy B12, witaminy D, wapnia, cynku, jodu i żelaza w wyniku czego, będzie potrzebna ich suplementacja. Wegetarianie mogą również problem z pokryciem zapotrzebowania na energię. Dlatego ważne jest, aby dieta była odpowiednio zbilansowana.
“Bycie wege” – co na ten temat mają nam do powiedzenia statystyki?
Można samemu zauważyć, że moda na bycie wege znacząco wzrosła na przestrzeni ostatnich lat. W szczególności widać to po restauracjach – prawie w każdej z nich znajdziemy dania dla wegetarian lub nawet oddzielne menu. Rosnącą popularność zyskują również powstałe miejsca typowo wegetariańskie, w których możemy spróbować odżywczych posiłków z różnymi zamiennikami mięsa takimi jak tofu, soczewica czy soja.
Kukuła Healthy Food przeprowadziła badanie na temat tego jak odżywiają się Polacy. Według niego, ponad 40% badanych w ciągu ostatniego roku, zmieniło swoje nawyki żywieniowe na lepsze. Podczas pandemii wzrosła liczna wegan o 2% co daje aktualnie 6%. Liczba wegetarian nie zmieniła się i nadal wynosi ona 10%. Ponadto 12% osób badanych zamierza spróbować diety wegetariańskiej, a 7% wegańskiej.
Dlaczego ludzie chcą być wege?
Istnieje wiele powodów przejścia na wegetarianizm. Może być to chwilowa moda, względy religijne, etyczne lub wrażliwość na krzywdę wyrządzaną zwierzętom. Jednakże najpopularniejszym z nim jest chęć zrzucenia kilku kilogramów. Odpowiednia dieta dla wegan i wegetarian ma pozytywny wpływ na zdrowie. Dostarcza organizmowi potrzebnych witamin i składników mineralnych.
Swoje stanowisko w tej sprawie zabrali również naukowcy z Harvardu, którzy wypowiedzieli się na jej temat pozytywnie. Potwierdzili oni tezę, że dieta bezmięsna ma wiele korzyści. Diety na bazie produktów roślinnych są nie tylko odżywcze, ale również pomagają w profilaktyce różnych chorób przewlekłych.
Należy pamiętać, że wegetarianizm nie jest stuprocentowo ekologiczny np. produkowanie bawełnianych toreb na zakupy polega na połączeniu wielu procesów chemicznych szkodzących środowisku. Nie wszystko to, co jest promowane jako wege, tak naprawdę tym jest.
Wegetariański catering dietetyczny
Jak możemy przeczytać w raporcie Kukuła Healthy Food 2021, 37% badanych korzystało z diet pudełkowych. Głównymi powodami było pragnienie schudnięcia, urozmaicenie swojej diety lub chęć przejścia na zdrowe odżywianie.
37% Polaków, biorących udział w badaniu chciało spróbować tej usługi pod koniec 2021 roku. Nic więc dziwnego, że catering dietetyczny wydaje się być doskonałą opcją kiedy myślimy o tym, aby zmienić swoje nawyki żywieniowe, nie posiadając wystarczająco dużo czasu na ciągłe liczenie kalorii i gotowanie.
Wybierz nas! Catering dietetyczny Goodie Foodie z opcją dla wegetarian i wegan
W naszej ofercie cateringu dietetycznego posiadamy zbilansowaną dietę wegetariańską. Składa się ona z dokładnie przemyślanych i przygotowanych posiłków, dostarczających wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Wegetariańska dieta pudełkowa to doskonały wybór dla tych, którzy dopiero myślą nad rozpoczęciem swojej przygody z ograniczaniem spożycia mięsa.
Zwiększenie ilości owoców i warzyw w swoim jadłospisie wpływa na poprawę funkcjonowania całego organizmu. Ograniczenie produktów wysoko przetworzonych oraz słodyczy pozytywnie wpłynie nie tylko na wygląd Twojej skóry, paznokci czy włosów, ale również zapobiegnie różnym chorobom.
- Zadzwoń -> 📞 +48 604 500 621
- Wyślij zapytanie -> 📪 dieta@goodiefoodie.eu
Autor: Aleksandra Grzeszczyk
Kategorie:
- aktualności Goodie Foodie (25)
- Jak się zdrowo odżywiać? (14)
- Jeśli jesteś przyszłą mamą lub mamą karmiącą (5)
- Jeśli Twoim celem jest schudnąć (9)
- Kobieta (14)
- Mężczyzna (10)
- Naturalne przepisy na zdrowie i odporność (13)
- Okiem dietetyka wg Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (15)
- Porady dla aktywny sportowo (6)
- Superbohaterzy - wsparcie dla Twojego zdrowia (6)
- Zdrowie i odżywianie (23)
- Zdrowy styl życia (11)
Ile to kosztuje?
1. Wybierz dietę
Dieta
Optymalna
Dieta Optymalna to dieta zrównoważona, która opiera się na ciepłych, lekkostrawnych posiłkach gotowanych zgodnie z porami roku i w oparciu o stare tradycje, w tym zasady Dietetyki według Tradycyjnej. Medycy Chińskiej.
2. Kalorie
- 1400
- 1800
- 2000
77 zł/d
77 zł/total