Podstawowe zasady diety dla mężczyzn - przykładowy jadłospis - Goodie Foodie

Podstawowe zasady diety dla mężczyzn – przykładowy jadłospis

Jak powinna wyglądać dieta dla mężczyzn? Czy istnieje różnica pomiędzy jadłospisem dla kobiet i mężczyzn? W poniższym artykule znajdziesz podstawowe różnice między nimi i poznasz zasady zdrowej, męskiej diety. Przeczytasz też o najczęstszych chorobach wśród mężczyzn oraz wpływie ich diety na płodność.

Czy istnieje różnica pomiędzy dietą męską a damską?

Naturalnie! Przede wszystkim będzie to odpowiednia kaloryczność posiłków u obydwu płci. Mężczyźni spożywają więcej kalorii niż płeć piękna, by zaspokoić codzienne zapotrzebowanie. Ich podstawowa przemiana materii jest bowiem wyższa i zmienia się wraz z wiekiem. Zalecana dzienna ilość kalorii wynosi około 2500 kcal dla mężczyzn i 2000 kcal dla kobiet. Warto również pamiętać, że mężczyźni często pracują ciężej fizycznie i uprawiają więcej sportu, za czym idzie podwyższenie ich dobowego zapotrzebowania energetycznego.

Sprawdź ofertę diety dla osób uprawiających sport do Goodie Foodie

Poza ilością jedzenia, kolejną różnicą jest zapotrzebowanie na konkretne mikroelementy. O ile makroelementy są podobne – białko 10-15%, węglowodany 50-70%, tłuszcz 20-35% energii dziennie, to zalecane spożycie większości witamin i składników mineralnych ma wyższą wartość w przypadku diety dla faceta.

Ile powinien jeść mężczyzna?

Zapotrzebowanie kaloryczne mężczyzny w ciągu dnia jest ściśle zależne od wartości całkowitej przemiany materii oraz od założonego celu. Zupełnie inaczej będzie wyglądać w przypadku chęci zrzucenia paru kilogramów i redukcji tkanki tłuszczowej, a inaczej przy planowaniu zbudowania masy mięśniowej. Ponadto zależy przede wszystkim od: wieku, wzrosty, masy ciała i aktywności fizycznej. Na ilość spożywanego pokarmu, wpływa też częstość spożywania posiłków. Najlepiej jeść 4-5 zbilansowanych posiłków dziennie o regularnych porach, tj. co około 2-3 h.

Ilość spożywanych kalorii może też się zmieniać w przypadku różnych chorób czy dużej aktywności ruchowej. Trzeba pamiętać, że diety nie należy jednak modyfikować samodzielnie. W takich przypadkach prowadzi się ją pod kontrolą lekarza lub dietetyka.

Zdrowe posiłki w diecie mężczyzny

Dzienny jadłospis powinien opierać się na piramidzie zdrowego żywienia. Wedle niej zbilansowana dieta zawiera owoce i warzywa, następnie produkty zbożowe, nabiał, mięso, a na samym końcu tłuszcze.

Spośród produktów zbożowych najlepiej wybierać produkty pełnoziarniste, np.: otręby, ciemne pieczywo czy kasze (gryczana, jaglana, jęczmienna). W przypadku warzyw i owoców powinno się je jeść jak najczęściej i w jak największej ilości. Można przemycać je w sokach, sałatkach, zupach krem czy pastach warzywnych. Przyjaciółmi w diecie będą przykładowo: pomidory, brokuły, sałata, awokado czy truskawki. Wybierając nabiał powinniśmy pamiętać, że przetwory mleczne zawierają białko o wysokiej wartości biologicznej oraz witaminy z grupy B. Ich dobrym źródłem będą tu: jogurt naturalny, kefir oraz częściowo ser. Wśród mięs lepiej stawiać na chude mięso tj. z kurczaka lub indyka – tłuściejsze mięsa trudniej się trawią i mogą powodować uczucie ciężkości. Dobrym wyborem będą rownież nasiona roślin strączkowych. To idealne żródło białka, żelaza i witaminy B12. Jeśli używasz tłuszczu do smażenia, postaw na te roślinne zamiast zwierzęcych. Dodatkowo dietę dobrze wspomóc piciem około 2 litrów wody dziennie i odpowiednią ilością snu.

Zdrowa dieta niskowęglowodanowa  – kliknij by poznać ofertę

Czego powinno się unikać w diecie odchudzającej dla mężczyzn?

Jeśli Twoim celem jest odchudzanie musisz pamiętać o paru głównych zasadach i wyeliminować z diety szkodliwe produkty. Do tej niechlubnej listy należą:

  • dania typu fast food,
  • słodycze,
  • słone przekąski,
  • alkohol,
  • słodzone napoje gazowane,
  • białe pieczywo,
  • zawiesiste sosy i majonezy.

Najczęstsze choroby mężczyzn a dieta

Wśród chorób, które mają ścisły związek z utrzymywaną dietą wyróżniamy m.in..: nadwagę i otyłość, cukrzycę, nadciśnienie czy niektóre rodzaje nowotworów.

Profilaktycznie należy kontrolować i utrzymywać prawidłową masę ciała poprzez przyjmowanie określonej i wskazanej dla nas liczby dziennej kalorii oraz przestrzeganie zasad zdrowej diety.

Dobrze również ograniczyć produkty bogate w tłuszcz, takie jak: śmietana, smalec, olej palmowy czy twarde margaryny oraz zwiększyć spożycie błonnika pokarmowego.

Dodatkowe informacje:

Zalety diety warzywnej 

Dieta dla zabieganych

Rola zupy w zbilanowanej diecie

Dieta przyszłego taty

Prawidłowa dieta ma również bezpośredni wpływ na płodność u mężczyzn. Wprowadzenie odpowiednich nawyków żywieniowych to pierwszy etap leczenia niepłodności. Aktualne badania wykazują, że istnieje ścisły związek pomiędzy dietą a zdrowiem seksualnym mężczyzn. Najlepsza będzie taka, która jest bogata w spożycie warzyw i owoców, ryb, owoców morza, chudego mięsa, zbóż, nabiału o średniej zawartości tłuszczu, olejów roślinnych, a także warzyw strączkowych, orzechów i nasion.

Pamiętaj, że sama zbilansowana dieta nie jest gwarancją dobrego zdrowia. Dobrym wyglądem, zdrowiem i wymarzona sylwetką będziesz się cieszyć, jeśli wzbogacisz ją o regularną aktywność fizyczną!

Warto przeczytać!

Wieczorny posiłek po treningu – co jeść i w jakich ilościach?

Jak przytyć i zwiększyć masę mięśniową?

Czynniki wpływające na wydajność pracy

Kategorie:

Najnowsze artykuły:

alt

Dobre menu w diecie – dlaczego jest kluczem do sukcesu?

07.08.2023

alt

Dieta na obniżenie cholesterolu – co warto jeść?

19.09.2022

alt

Dieta w insulinooporności

19.09.2022

alt

Detoks w Tradycyjnej Medycynie Chinskiej czyli alternatywa dla diet owocowo-warzywnych i sokowych

11.08.2022

alt

Jak oczyścić organizm z toksyn? Na czym polega detoksykacja organizmu?

08.08.2022

1. Wybierz dietę

Dieta
Optymalna

Dieta Optymalna

Dieta Optymalna to dieta zrównoważona, która opiera się na ciepłych, lekkostrawnych posiłkach gotowanych zgodnie z porami roku i w oparciu o stare tradycje, w tym zasady Dietetyki według Tradycyjnej. Medycy Chińskiej.

2. Kalorie

icon
1400
  • 1400
  • 1800
  • 2000

3. Ilość

Wybierz dzienną ilość posiłków

3

4. Ilość dni

Wybierz ile dni

30

77 zł/d

77 zł/total