Czynniki wpływające na wydajność pracy

Czynniki wpływające na wydajność pracy

Zatrudnienie wydajnego pracownika to zbawienie dla każdego pracodawcy. Wysoki wskaźnik wydajności jego pracy to nie tylko wyższa płaca dla niego, ale również prosta droga do zaoszczędzenia pieniędzy i podniesienia produktywności w przedsiębiorstwie. Czym zatem jest określenie “wydajność pracy”? Jak się ją mierzy i co na nią wpływa? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Co to jest wydajność pracy?

Wedle definicji określa ona ilość wykonanych usług lub wytworzonych produktów przez danego pracownika w jednostce czasu. Wskazuje ona zatem czy nasz pracobiorca jest skuteczny oraz czy efekty jego pracy są zadowalające i przynoszą firmie oczekiwane zyski. Warto również pamiętać, że wydajność to nie to samo co efektywność pracy czy też produktywność.

Czynniki wpływające na wydajność w pracy

Istnieje szereg przyczyn, które mogą zadziałać na ten wskaźnik pozytywnie, powodując wzrost wydajności pracy, ale również negatywnie, skutkując jej spadkiem. Należą do nich między innymi:
  • Kapitał fizyczny – są to m.in. inwestycje w kupno nowego, lepszego wyposażenia i sprzętu do firmy oraz nieruchomości.
  • Postęp techniczny – jest to system technicznego uzbrojenia pracy, który jest równie ważny w zarządzaniu firmą. Zalicza się tu stan maszyn, urządzeń i oprogramowań, jak i ich efektywność i niezawodność.
  • Kapitał ludzki – w jego skład wchodzi doświadczenie zawodowe i kwalifikacje pracowników, jak i ich zaangażowanie i umiejętności interpersonalne, a zatem stawianie pracodawcy na we wszelkie szkolenia, kursy zawodowe, czy też system premiowy dla jego pracowników. Warto pamiętać, że inwestycje w zespół zawsze się zwracają!
  • Organizacja pracy – źle zorganizowana skutkuje chaosem i mniejszą wydajnością pracownika, co tyczy się też wydłużeniem zaplanowanego czasu pracy.

Wpływ na wydajność ma również na przykład atmosfera w miejscu pracy i jej środowisko, system benefitów pozapłacowych, ilość godzin pracy czy oczywiście poziom przeszkolenia i dostępności potrzebnych do pracy materiałów i narzędzi. Jeśli zależy Ci więc, by poprawić wydajność systemów produkcyjnych – wszystkie te elementy muszą być starannie dopracowane.

Czy istnieje możliwość pomiaru wydajności pracy?

Mierząc ten wskaźnik z łatwością możemy określić w jakiej kondycji jest firma. Pozwala to też aktywnie wpływać na zwiększenie wydajności, w momencie, gdy okaże się, że nie jest ona zadowalająca. Wskaźnik wydajności pracy oblicza się według wzoru:

 ilość produkcji (wytworzonego dobra) / nakład czasu (potrzebnego na jego wytworzenie)

Jak podwyższyć wydajność?

Istnieją dwie drogi do osiągnięcia tego założenia:

  • zwiększenie nakładów na inwestycje w infrastrukturę przedsiębiorstwa oraz w kapitał ludzki,
  • motywowanie pracowników.

Do wzrostu wydajności nie należą wyłącznie warunki pracy, czy też motywacja. Równie ważne jest samo podejście pracownika ponieważ to on jest najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na wielkość produkcji dóbr i ich jakość. Jako pracobiorca powinieneś zatem zadbać, by Twój dzień pracy był jak najlepszy. Warto zacząć przykładowo od ustalenia zdrowej, pożywnej diety, która doda Ci energii i da siły do pracy. Nie masz kiedy przyrządzasz posiłków? Nie przejmuj się! Z pomocą przyjdzie tu catering pudełkowy – sprawdź naszą ofertę na diety typu office box. Oszczędzisz nie tylko cenny czas na przygotowywanie dań, ale również zapewniasz sobie różnorodność jedzeniową. Poznasz też nowe połączenia smaków, które z czasem możesz wykorzystać w swojej kuchni. Nie czekaj, sprawdź nasze diety już teraz, a być może okażą się Twoim najlepszym przyjacielem.

Kategorie:

Najnowsze artykuły:

alt

Dobre menu w diecie – dlaczego jest kluczem do sukcesu?

07.08.2023

alt

Dieta na obniżenie cholesterolu – co warto jeść?

19.09.2022

alt

Dieta w insulinooporności

19.09.2022

alt

Detoks w Tradycyjnej Medycynie Chinskiej czyli alternatywa dla diet owocowo-warzywnych i sokowych

11.08.2022

alt

Jak oczyścić organizm z toksyn? Na czym polega detoksykacja organizmu?

08.08.2022

1. Wybierz dietę

Dieta
Optymalna

Dieta Optymalna

Dieta Optymalna to dieta zrównoważona, która opiera się na ciepłych, lekkostrawnych posiłkach gotowanych zgodnie z porami roku i w oparciu o stare tradycje, w tym zasady Dietetyki według Tradycyjnej. Medycy Chińskiej.

2. Kalorie

icon
1400
  • 1400
  • 1800
  • 2000

3. Ilość

Wybierz dzienną ilość posiłków

3

4. Ilość dni

Wybierz ile dni

30

77 zł/d

77 zł/total